۱۰ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۷ ثبت شده است

علت طولانی بودن عمر امام زمان(عج)

پرسش:
علت طولانی بودن عمر حضرت مهدی(عج)چیست؟

پاسخ:
حضرت صادق علیه السلام فرمود:
درازى عمر او وامتحان خلق در زمان غیبت او مانند نوح علیه السلام است که:
هفت مرتبه مامور شد که هسته ى خرما بکارد واز میوه ى او بخورد، آنگاه عذاب بر قومش نازل شود وچون درخت بزرگ می شد و به میوه مى رسید باز به تأخیر مى افتاد.
ودر هر مرتبه که به تأخیر مى افتاد جمعى از قوم او از او بر مى گشتند ومى گفتند: اگر نوح پیغمبر بود وعده ى او محقق می شد...
وچون وعده به پایان رسید خداوند به نوح فرمود:
اگر در همان اول عذاب مى فرستادم آنها که در هر مرتبه مرتد شدند باقى مانده بودند و آن گاه آن خبث باطن ونفاق قلبى خود را بعد از نجات، با مؤمنین ظاهر مى ساختند وبا ایشان به خصومت و جنگ وریاست برمى خاستند.
وهمچنین مدت غیبت قائم ما به طول انجامد تا حق از غیر حق خالص گردد وایمان از دروغ صاف گردد و شیعیان خالص باقی بمانند.

غیبت طوسی ص١٧٠ ح١٢٩

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ابوالفضل پریمی

تکبر اولین گناه....

پرسش:
اولین گناه چه بود؟

پاسخ:
تکبر و خود بزرگ بینی اولین گناه بود که ابلیس به واسطه آن از درگاه خدا رانده شد؛

بشر بن منصور، یک روز نماز می گزارد. کسی کنار او نشسته بود و نماز وی را می نگریست. پیش خود، بشر را تحسین می کرد و حسرت می خورد. از درازی سجده ها و حالت او در نماز تعجب می کرد و در دل، به او آفرین می گفت.

بشر نماز خود را پایان داد و همان دم، رو به مردی که در گوشه نشسته بود و او را می نگریست، کرد و گفت: ای جوانمرد! تعجب مکن. کسی را می شناسم که چون به نماز می ایستاد، فرشتگان صف در صف می ایستادند و به او اقتدا می کردند. اکنون در چنان حالی است که دوزخیان نیز از او ننگ دارند. مرد گفت: او کیست؟ گفت: ابلیس.
بزرگی گفت: اگر همه شب بخوابید و بامداد در دل بیم داشته باشید، بهتر از آن است که همه شب تا صبح عبادت کنید و بامداد، گرفتار عجب وکبر باشید. اولین گناه که پدید آمد، کبر بود که از شیطان سر زد.
کیمیای سعادت، ج 2 ،ص 277

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ابوالفضل پریمی

حفظ آبروی مومن...

سوال:
تا کجا باید آبروی دیگران را حفظ کرد؟

پاسخ:
محمد بن فضل گوید: به امام کاظم علیه السلام عرض کردم: قربانت گردم، از یکی از برادرانم خبری می رسد که آن را نمی پسندم و وقتی از خود او می پرسم، وی منکر آن می شود با آن که گروه مورد اعتمادی آن را از او نقل می کنند.

امام علیه السلام در پاسخ فرمودند:
«ای محمد! گوش و چشمت را پیرامون برادرت تکذیب کن، و اگر پنچاه سوگند خورنده نزد تو گواهی دهند و او سخن دیگری گوید، سخن برادر خود را تصدیق و سخن آنان را تکذیب کن، و از او خبری را منتشر نکن که موجب زشتی او گردد و آبرویش را بریزد که اگر چنین کنی از کسانی خواهی بود که خداوند درباره ی آن ها فرموده: «إن الذین یحبون أن تشیع الفاحشه فی الذین آمنوا لهم عذاب ألیم؛ کسانی که دوست دارند که زشتکاری در میان آنان که ایمان آورده اند شیوع پیدا کند برای آنان عذابی پردرد خواهد بود .
سوره نور/ آیه 19
الکافی 8: 147 ح 125

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ابوالفضل پریمی

انسان های اخرالزمان

پرسش:
انسان های اخرالزمان چه خصوصیاتی دارند که باعث میشود برخی از آن ها از اصحابی که در زمان امامان بودن وبا آنها درجنگ ها شرکت میکردندمقامشان بیشتر باشد چرا دراین زمان که ما امام خود رانمیبینیم بیشتر از آن زمان دیندارتریم؟

️پاسخ:
روایات متعددی در بزرگ داشت مقام مومنان در زمان غیبت از سوی پیامبر و اهلبیت اطهار (ع) بیان شده است که در زیر به برخی از آنها اشاره می کنیم:

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم می فرمایند: یا علىّ ! عجیب‏ترین مردم از جهت ایمان، و عظیم ترین ایشان از جهت یقین گروهى هستند که در آخر الزمان زیست می‌کنند، زیرا ایشان به دیدار پیامبر نرسیده اند، و حجّت از ایشان غائب است، ولى ایشان به نوشته ‏اى(کتاب‌های روایات معصومین) ایمان آورده‏ اند.

من لا یحضره الفقیه ، شیخ صدوق(381 هق ) ، ج 4 ، ص 366 

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ابوالفضل پریمی

مهم ترین دشمن انسان...

 امام صادق علیه السلام می‌فرماید:
احْذَرُوا اهْوائَکُمْ کَما تَحْذَرُونَ اعْدائکُمْ فَلَیْسَ شَى‏ءٌ اعْدین لِلَّرجالِ مِنْ اتِّباعِ اهْوائِهِمْ وَ حَصائِدِ الْسِنَتِهِمْ.
از هوس‏ها بترسید همان‏طور که از دشمنان (سر سخت) خود می ترسید زیرا براى انسان هیچ چیز دشمن‏تر از پیروى هوس‏ها و نتایج زبان او نیست!

شرح کوتاه‏ حدیث:
بدون شک دشمنان داخلى انسان که همان نفس او باشد از دشمنان خارجى خطرناکترند و به همین دلیل هوس‏هاى سرکش که از درون وجود انسان او را تحت تأثیر قرار می‏‌دهند از هر دشمنى براى انسان خطرناکتر محسوب می‌شود.
هواپرستى چشم و گوش انسان را کر و کور می کند. قدرت تفکر عقل را می گیرد، چهره حقایق را در نظر او دگرگون می‏سازد و راه درست را از نادرست تشخیص نمی دهد و سرانجام وى را به پرتگاه فساد می‏کشاند.

سفینةالحار ج٢

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰
ابوالفضل پریمی

راه های نزدیک شدن به خداوند...

 حضرت امام موسی کاظم علیه السلام فرمودند:
اَفضَلُ ما یَتَقَرَّبُ بِهِ العَبدُ اِلَی اللهِ بَعدَ المَعرِفَهِ بِهِ، اَلصَّلاهُ وَ بِرَّ الوالِدَینِ وَ تَرکَ الحَسَدِ وَ العُجبِ وَ الفَخرِ؛

پس از خداشناسی، برترین کاری که بنده، به وسیله آن به خداوند نزدیک می‌شود عبارت است از: نماز، نیکی به پدر و مادر، ترکِ حسد و خودپسندی و فخرفروشی.
تحف العقول، ص391

شرح حدیث:
«قرب به خدا»، هدفی بزرگ و مقدّس است.
چگونه می‌توان به خدا نزدیک شد؟
بی شک، کارهایی که پسندیده خداست و به آنها فرمان داده و از بندگانش خواسته است، اگر انجام گیرد، بنده را به خدا نزدیک می‌کند. نماز یکی از مهمترین دستورهای الهی است و بارها در قرآن، فرمانِ «اقیموا الصّلاه» آمده است.
نیکی به والدین، کار خداپسند دیگری است. در اهمیت آن همین بس که خداوند، در کنار فرمان به خداپرستی، احسان به پدر و مادر را آورده است. «الاّ تَعبُدوا اِلّا اِیّاهُ وَ بِالوالِدَینِ اِحساناَ».(1)
حسد، خودپسندی و فخر، هر سه از صفات ناپسندند.
پرهیز از این‌ها نیز مایه نزدیک شدن به خداست.
سرآمد همه فضایل و اعمال ک باعث قرب الهی می شود، معرفت خداست. کارهای شایسته دیگر هم از کسی سر می‌زند که خداشناس باشد و مطیع فرمان او.
از این رو، امام کاظم (علیه السلام) جایگاه والای خوبی‌های یاد شده را در مرتبه بعد از معرفت یاد می‌کند.
نتیجه:
پس اگر انسان خدا شناس باشد می تواند به این چند چیز دست پیدا کند که باعث نزدیکی بنده به خدا می شود.انسان خدا شناس به نماز خود اهمیت می دهد و به پدر و مادر خود احترام می گذارد. و همچنین انسان خدا شناس از گناهانی مثل حسد و خودپسندی و فخر فروشی که او را از قرب الهی دور می کند اجتناب می کند.

1. اسراء(17)، آیه 23.
منبع: حکمت های کاظمی (ترجمه و توضیح چهل حدیث از امام کاظم علیه السلام)، جواد محدثی، انتشارات آستان قدس رضوی، چاپ اول (1390) 

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ابوالفضل پریمی

شناخت ذات خداوند در نهج البلاغه

سوال :
آیا در نهج البلاغه درباره ذات حق و اینکه او چیست و چه تعریفی می‌توان‌ برایش ذکر کرد بحثی شده است ؟

پاسخ :
بلی بحث شده است ، زیاد هم بحث شده‌ است ، ولی همه در اطراف یک نکته دور می‌زند و آن اینکه ذات حق وجود بی‌حد و نهایت ، و هستی مطلق است و ( ماهیت ) ندارد.
او ذاتی است‌ محدودیت ناپذیر و بی‌مرز ، هر موجودی از موجودات حد و مرز و نهایتی دارد ، خواه آن موجود متحرک باشد و یا ساکن ، موجود متحرک نیز دائما مرزها را عوض می‌کند ، ولی ذات حق حد و مرزی ندارد ، و ماهیت که او را در نوع‌ خاصی محدود کند و وجود محدودی را به او اختصاص دهد در او راه ندارد
سیری در نهج البلاغه، استاد شهید مرتضی مطهری، ص 58

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ابوالفضل پریمی

محبت امام زمان(عج) در عمل...


دوستى اهل بیت‏(علیهم‏السلام) در عمل‏
امام باقر(علیه‏السلام) می ‏فرماید: «اى جابر! از طرف من، به شیعیانم سلام برسان و به آنان اعلام کن که هیچ قرابت و خویشاوندى بین ما و خداى عزوجل نیست و فقط با اطاعت و بندگى به درگاه الهى تقرّب می یابد. اى جابر! هرکس خدا را اطاعت کند و همراه آن به ما محبت ورزد، دوست و محبّ ما است و هرکس خدا را معصیت کند، حب ما برایش نافع نیست».
بنابراین اولین شرط حب اهل بیت‏(علیهم‏السلام)، اطاعت از حق تعالى و پرهیز از گناه است. ممکن است کسى درجه پایین محبت (همان میل باطنى و رغبت درونى) را داشته باشد؛ ولى عملاً اهل معصیت هم باشد! چنین حبّى، چندان سود بخش نیست. البته معصیت‏هاى اتفاقى - که بعد از آن توبه باشد - باعث نمی ‏شود حب اهل بیت‏(علیهم‏السلام) سودى نبخشد.
حضرت على‏(علیه‏السلام) فرمود: «انا مع رسول ‏الله و معى عترتى على الحوض، فمن ارادنا فلیأخذ بقولنا ولیعمل بعملنا...»؛ «من با رسول خدا(صلى ‏الله‏ علیه‏ و آله) در حالى که عترت من هم با من هستند، بر حوض اشراف داریم. پس هر کس ما را مى‏خواهد، هم باید گفتار ما را بگیرد و هم عمل ما را، عمل کند ...». بنابراین محبت باید در عمل جلوه‏گر شود.

میزان الحکمه، ح 3199..ص 238، ح 3211
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ابوالفضل پریمی

یاران از دنیا رفته امام زمان(عج)

پرسش:
مؤمنانی که قبل از ظهور امام زمان علیه السّلام از دنیا می روند آیا بعد از ظهور حضرت جزو یارانش هستند؟

پاسخ:
حضرت امام صادق علیه السلام: «وقتی حضرت مهدی علیه السلام قیام می فرمایند، به مؤمن در قبر گفته می شود: امام تو ظهور کرده است؛ اگر میخواهی به ایشان ملحق شوی ملحق شو؛ و اگر میخواهی در کرامتِ پروردگارت بمانی، بمان.
فقَالَ لَنَا أَبُو عَبْدِ اللَّهِ عَلَیْهِ السَّلَام‏ إِذَا قَامَ أُتِیَ الْمُؤْمِنُ فِی قَبْرِهِ فَیُقَالُ لَهُ یَا هَذَا إِنَّهُ قَدْ ظَهَرَ صَاحِبُکَ فَإِنْ تَشَأْ أَنْ تَلْحَقَ بِهِ فَالْحَقْ وَ إِنْ تَشَأْ أَنْ تُقِیمَ فِی کَرَامَةِ رَبِّکَ فَأَقِم‏


«الغیبه» شیخ طوسی ص 259

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ابوالفضل پریمی

وقایع ظهور امام زمان(عج)

پرسش:
اولین کسی که با امام زمان(عج) بیعت می کند چه کسی است؟
پاسخ:
مطابق روایات ،اولین کسی که با امام زمان علیه السلام بیعت می کند جبرئیل امین است و پس از او سیصد و سیزده تن از یاران خاص ایشان با امام علیه السلام بیعت می کنند .
امام باقر علیه السلام فرمود ؛
« جبرئیل ، نخستین کسى است که با قائم بیعت مى‏ کند و سپس سیصد و سیزده نفر با او بیعت مى‏ کنند»
بحار الانوار ج 52 ص 315
در نقل دیگری امام صادق علیه السلام فرمود ؛
« خداوند عزّ و جلّ جبرئیل را مى‏ فرستد تا نزد قائم آمده و سؤال کند، به او مى‏ گوید به چه چیزى دعوت مى ‏کنى ، قائم او را از ماهیت دعوت خبر مى‏ دهد. جبرئیل مى ‏گوید پس من اوّل کسى هستم که با تو بیعت مى‏ کنم.
آن‏گاه مى ‏گوید کف دستت را بده، و آن را بر دست خود مسح مى‏ کند ... »
احتجاج ص 431

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ابوالفضل پریمی